S projektorem můžete umocnit zážitek z domácího sledování filmů i zpříjemnit ukazování prezentací kolegům, klientům či žákům. Aby se ale výhody projektoru projevily na plno, je potřeba zvolit správný model.
VYUŽITÍ
Klíčovým parametrem pro výběr správného projektoru je způsob, jakým jej budete využívat. Bude v chodu občasně doma nebo denně v kanceláři? Chcete promítat filmy nebo prezentace? Umístíte ho na jedno místo nebo jej budete přenášet? Ujasnění priorit vám výběr znatelně usnadní.
UMÍSTĚNÍ
Obvykle se projektory buď pokládají na pevnou podložku, jako je stůl nebo polička, anebo se zavěšují pomocí držáku na strop či stěnu. S ohledem na plánované umístění se proto ujistěte, že je mu daný projektor uzpůsoben.
CENA A PROVOZNÍ NÁKLADY
Částka, kterou jste ochotni investovat, je často tím prvním, co zúží výběr. Tím ale výdaje spojené s projektorem nekončí. Spotřeba energie při častém provozu rozhoduje, avšak rozdíly zde nejsou až tak znatelné. Hlavním provozním výdajem je výměna lampy, jež má omezenou životnost obvykle v řádech tisíců hodin. Cenově se lampy pohybují od sto korun až po tisíce v závislosti na projektoru.
Projekční a pozorovací vzdálenost
Projekční vzdálenost udává, jak daleko je projektor od podkladu, na nějž promítá. Od toho se následně odvíjí i velikost obrazu a tím i pozorovací vzdálenost. Obecně platí, že čím je vzdálenost promítaného obrazu větší, tím větší by měla být i pozorovací vzdálenost.
Rozlišení
Udává počet pixelů na šířku a na výšku, z nichž se skládá výsledný obraz. Čím je rozlišení vyšší, tím jemnější a kvalitnější obraz je. Také platí, že čím blíže obrazu se nacházíte, tím zřetelněji můžete jednotlivé pixely rozpoznat. Obecně lze říci, že u dataprojektoru postačí menší rozlišení zhruba od 1 024 x 600 px, pro videoprojektor se vyplatí alespoň Full HD (1 920 x 1 080 px).
Svítivost
Udává se v lumenech a značí světlo, jaké je projektor schopen vyvinout. Pod 1 500 lumenů jsou projektory vhodné pouze do zatemněných místností či k použití v noci. Se svítivostí 1 500 - 2 500 lumenů je projektor použitelný i v relativně světlém interiérovém prostředí, maximálně se zatemněním pomocí žaluzií. Nad 3 000 lumenů mají projektory, které teoreticky můžete využít i venku za bílého dne.
Konektivita
LAN konektor slouží pro připojení síťového kabelu. Po připojení do projektoru umožňuje bezdrátově odesílat data po internetu. Některé projektory lze připojit k bezdrátové Wi-Fi síti.
HDMI je velmi často využívaný kabel sloužící k přenosu obrazu ve vysokém rozlišení a současně i stereo zvuku.
DVI konektor je určený k přenosu obrazu ve středně vysokém rozlišení.
VGA je dnes již takřka nepoužívaný konektor k přenosu obrazu. Jeho limitem je především nízké rozlišení a počet barev, které dokáže přenést.
DisplayPort je obdobný typ konektoru jako HDMI, avšak s vyšším maximálním datovým tokem. Je rozšířený především v kancelářském či IT prostředí. Umožňuje přenášet obraz ve vysokém rozlišení a spolu s ním i zvuk či další data.
3.5mm Jack je klasický konektor pro připojení reproduktorů, sluchátek či jiných zvukových zařízení.
USB je typický konektor umožňující připojovat paměťové nosiče, jako jsou externí hard disky či USB flash disky, a otevírat na nich soubory k promítání.